0542 277 62 04

Kaz Eti Karkas


Dünyada birçok ülkenin mutfağında çeşitli şekillerde yer alan kaz eti genellikle bulgur pilavı ile pişirilerek servis edilir. İlkbahar aylarından sonbahar aylarına kadar bakımı gerçekleştirilen, kuluçkaya yatırılan kazlar kış mevsiminin ilk aylarında etleri yenmek üzere hazırlanır. Tuz ile ovularak saklanan kaz eti oldukça lezzetli ve faydalı bir ettir. Lezzetinin yanında içinde bulundurduğu vitamin ve mineraller ile insanlar için çok yararlı bir besin kaynağıdır. 

Ağır ve yağlı bir et olan kaz etinin zararlı olduğuna dair çeşitli söylemler vardır fakat bu konuda kanıtlanmış bir bilgi yoktur. Yalnızca ağır ve yağlı olduğu için kalp ve damar rahatsızlıkları ile kolesterol gibi hastası olan kişilere önerilmemektedir. Kaz eti genellikle kışın tüketilen çok değerli besin öğelerine sahip olan mineral ve vitamin kaynağıdır. Çok tuzlu ve ekstra yağlı tüketilmesi önerilmeyen kaz etinin suyu da kendi kadar lezzetli ve faydalıdır.  servis edilirken genellikle bulgur pilavı bu su ile pişirilir. Bazen çorbası yapılan bazen ise boş içilen kaz eti suyunun saçlara ve cilde çok iyi geldiği bazı kaynaklar tarafından iddia edilmiştir. Günlük protein ihtiyacımızın yarısını içinde bulunduran kaz etinde A, B, E vitaminleri yüksek oranda bulunur ve B12 eksikliğine çok iyi gelir.Kaz etinde bulunan fosfor ve kalsiyum diş etlerine ve kemiklere oldukça yararlıdır. İçeriğinde ki B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlendirirken B5 vitamini de saçların doğal rengini korumaya yardımcı olabilir.

Firmamız Goose Village markasıyla kendimize ait olan kaz üretim çiftliğimizde kaz yetiştirerek kaz eti üretimi ve kaz eti satışı yapmaktayız. Ürettiğimiz kaz etleri çoğunlukla dış pazara gitmektedir. Ancak iç pazardan da artan oranda ciddi talepler gelmektedir. Türk halkı gün geçtikçe kaz etinin tadını sevmeye ve alışmaya başladı. Ancak yine de bu eti tanımayan bilmeyenlerin büyük oranda olması nedeniyle Türkiye pazarında kaz eti satışı istenilen seviyede değildir. 

Web Tasarım: Horizon