0542 277 62 04

Kaz Yağı

Kaz yağı da hayvansal bir yağdır. Kaz denilen bir kuş türünden elde edilen kaz yağı yüksek enerjilidir. Katı yağlar doymuş yağ asitleri içermektedir. Doymuş yağlar çok alınırsa kalpte ve damarlarda sorunlara yol açabilmekte, obezite ve kansere neden olabilmektedir. Kaz yağı da hayvansal bir yağ olsa da yapısında tekli doymamış yağlar bulunmaktadır. Bu sebeple oda sıcaklığında bekletildiğinde sıvılaşmaktadır. Tekli doymamış yağlar beslenmeye dâhil edildiğinde kandaki kolesterol miktarında azalma olabilmektedir.

Kaz Yağı Nasıl Elde Edilir?

Kaz etinden de, tüyünden de yağından da yararlanılan bir kuş türüdür. Hindi ve tavuk etine göre daha değerli olan kazın ciğeri de meşhurdur En çok kaz yetiştiren ilimiz Kars’tır. Bu şehirde hem kaz yağı elde edilmekte hem de kaz etleri kurutulmaktadır. Lezzetli bir yağ olan kaz yağı Trakya bölgesinde de çok kullanılır. Kaz yağı elde edebilmek için kazlar Kasım ya da Aralık aylarında kesilir, tüyleri temizlenir, iç kısımlarında ve boynunda bulunan yağlar toplanır. Toplanan yağlar eritildikten sonra süzülür ve kavanozlara doldurulur. Kaz üretilen Kars ve Ardahan gibi illerde bölgelerde kış hazırlıkları arasında olan kaz yağı bir kazdan yaklaşık 175- 425 gram kadar elde edilir. Derin dondurucularda korunabilen kaz yağı yöresel bir yağ olmasına rağmen Avrupa’da bile önemsenmektedir. Kaz yağını Avrupalı aşçılar yanmadığı için fırında pişen yemeklerde kullanmayı tercih etmektedir.

Kaz Yağı Ne Amaçla Kullanılır?

Şifalı olarak bilinen kaz yağı bazı hastalıkları tedavi etmek için tercih edilir. Romatizması olanlar rahatsız olan bölgelerine kaz yağını sürerek ve masaj yaparak kullanmaktadır. Kullanım düzenli olduğunda ağrıları azalttığı söylenen kaz yağı protein, vitamin ve mineral de içermektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirme etkisine de sahip olan kaz yağı daha çok kış aylarında özellikle soğuktan korunmak için besin olarak kullanılmaktadır. Tereyağı gibi yararlı olan hatta doymuş yağ içeriği ondan daha az olan kaz yağı oda sıcaklığında beklerse sıvılaştığı için yemeklerde sıvı yağ niyetine de kullanılabilmektedir. Yüksek ısıyla karşılaştığında yanmayan, iştah açan hoş bir kokuya sahip olan bu yağ türü ile lezzetli patates kızartmaları, börekler ve yemekler yapılabilmektedir.

Yan Etkileri Var Mıdır?

Öksürük ve solunum yolları alternatif tedavisinde ayak tabanlarına ve göğüs bölgesine günde birkaç kez krem gibi sürülmektedir. Cildi soğuk ve çatlaktan da koruma etkisi olan kaz yağı hayvansal ve yüksek enerjili bir yağ olduğundan fazla kullananlarda kilo alma sorunu yapacaktır.  Kilo sorunu olan kişiler kaz yağı ve diğer yağları ya hiç kullanmamalı ya da çok az kullanmalıdır. Bunun dışında bilinmekte olan fazla bir yan etkisi yoktur. Yine de merak edip de kullanmak isteyenler bir doktor tavsiyesi almalıdır.

Web Tasarım: Horizon